طرح درس_پرستاری در سرطان

بسمه تعالی

دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان

دانشکده پرستاری و مامایی

 

 مشخصات درس

 نام درس: پرستاری در سرطان

 پیش‌نیاز: پرستاری بزرگسالان / سالمندان (۲)

 تعداد جلسات: ۷ جلسه

 محل تدریس: دانشکده پرستاری و مامایی رفسنجان + فضای مجازی

 زمان ارائه: نیمسال دوم سال تحصیلی ۱۴۰۴–۱۴۰۵

 فراگیران: دانشجویان پرستاری ورودی ۱۴۰۳

 مدرس مسئول: دکتر طیبه میرزایی

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان

 با همکاری: آقای همایون کاظمی

 ایمیل:

t.mirzaei@rums.ac.ir

 

مقدمه

 

سرطان تنها یک بیماری جسمی نیست؛

بلکه پدیده‌ای چندبعدی است که زندگی فرد مبتلا و خانواده او را در ابعاد مختلف تحت تأثیر قرار می‌دهد 

در این درس، دانشجو می‌آموزد چگونه با تکیه بر:

 نظریه‌ها و مفاهیم پرستاری

 مهارت‌های تفکر خلاق و تحلیل بالینی

 اصول اخلاق حرفه‌ای

 فرایند پرستاری

از مددجویان بزرگسال و سالمند مبتلا به سرطان و خانواده آنان در بیمارستان و منزل مراقبت نماید.

هدف این درس، پیوند دانش نظری با تصمیم‌گیری‌های بالینی و ارتقای توانمندی حرفه‌ای دانشجویان پرستاری در مراقبت از بیماران سرطانی است.

 هدف کلی

آشنایی دانشجویان با اصول و شیوه‌های مراقبت پرستاری از مددجویان بزرگسال و سالمند مبتلا به سرطان.

 اهداف اختصاصی

انتظار می‌رود دانشجو پس از گذراندن این درس بتواند:

  اپیدمیولوژی، اتیولوژی، پاتوفیزیولوژی و بیولوژی سرطان را توضیح دهد.

  ساختار سلول، تفاوت سلول طبیعی و سلول سرطانی، انواع رشد سلولی و تفاوت تومورهای خوش‌خیم و بدخیم را شرح دهد.

  درباره پیشگیری از سرطان و اهمیت آموزش سلامت و مراقبت‌های پیشگیرانه در کاهش بروز آن بحث کند.

  اهمیت تشخیص زودرس سرطان و نقش پرستار در فرآیند غربالگری و تشخیص را بیان نماید.

  درمان‌های رایج سرطان شامل جراحی، اشعه‌درمانی، شیمی‌درمانی، ایمونوتراپی، درمان‌های هدفمند، هایپرترمیا و توپوتراپی را مقایسه کند.

  تدابیر پرستاری در ابعاد جسمی، روانی، اجتماعی و معنوی بیماران تحت درمان‌های سرطان را بر اساس فرایند پرستاری شرح دهد.

  اورژانس‌های انکولوژی در بیماران مبتلا به سرطان را شناسایی کرده و اقدامات پرستاری لازم را توضیح دهد.

  اقدامات لازم در ارتباط با تشخیص‌های رایج پرستاری در بیماران سرطانی را مشخص و فهرست کند، از جمله:

• خودمدیریتی غیرموثر ادم لنفاوی (278)

• خطر خودمدیریتی غیرموثر ادم لنفاوی (281)

• ضعف در تمامیت غشای مخاطی (45)

• خطر ضعف در تمامیت غشای مخاطی دهان (247)

• خطر ترومای عروقی (213)

 روش‌های تدریس

 سخنرانی تعاملی (پرسش و پاسخ، کوئیز، بحث گروهی و تبادل نظر)

 استفاده از روش یادگیری جورچین

 بارگذاری محتوای آموزشی در سامانه نوید و سایر پلتفرم‌های آموزشی مجازی

 مواد و امکانات آموزشی مورد نیاز

✔ وایت‌برد

✔ کامپیوتر یا موبایل هوشمند متصل به اینترنت

✔ نرم‌افزارهای تهیه و ارائه محتوای آموزشی

 وظایف دانشجو

 حضور به‌موقع در کلاس و مشارکت فعال در بحث‌های کلاسی

 مطالعه منابع و مطالب آموزشی بارگذاری‌شده در سامانه نوید

 انجام تکالیف و فعالیت‌های اختصاصی درس

 نحوه ارزشیابی دانشجویان

 فعالیت‌های کلاسی: ۳۰٪

 امتحان پایان‌ترم

(نوع سؤالات و میزان تأثیر هر بخش بر اساس نظر استاد درس): ۷۰٪

 منابع اصلی درس

 Hinkle JL, Cheever KH, Overbaugh KJ

Brunner & Suddarth’s Textbook of Medical‑Surgical Nursing

15th Edition, Wolters Kluwer, 2022

 Itano JK, Brant JM, Conde F, Saria M

Core Curriculum for Oncology Nursing

Elsevier

 Wyatt D, Hulbert‑William N

Cancer and Cancer Care

SAGE Publications

 

 برنامه جلسات کلاسی درس پرستاری در سرطان

 

جلسه اول | ۲ بهمن ۱۴۰۴

 ارائه طرح درس

 اپیدمیولوژی، اتیولوژی، پاتوفیزیولوژی و بیولوژی سرطان

 

 جلسه دوم | 19 اردیبهشت 1405

 پیشگیری از سرطان

 تشخیص سرطان

 

جلسه سوم | 26اردیبهشت 1405

 درمان جراحی و رادیوتراپی

 مراقبت‌های پرستاری مرتبط

 

 جلسه چهارم | 2خرداد 1405

 شیمی‌درمانی

 مراقبت‌های پرستاری مربوطه

 

 جلسه پنجم | 9خرداد 1405

 پیوند سلول‌های بنیادی خون‌ساز

 ایمونوتراپی

 درمان‌های هدفمند و سایر درمان‌ها

 مراقبت‌های پرستاری

 

 جلسه ششم | 16خرداد 1405

 تدابیر پرستاری در مراقبت از بیماران سرطانی

 

جلسه هفتم | 23خرداد 1405

 

پایش و مدیریت عوارض احتمالی

 اورژانس‌های آنکولوژی